3 اصل مراقبت از پوست

0
246
مراقبت از پوست
مراقبت از پوست

زیبایی و زیبا ماندن یا به بیان دیگر جوانی و جوان ماندن تا حدود زیادی به سلامت پوست وابسته است و برای داشتن پوستی سالم نیاز به روش های مراقبت از پوست داریم، برای این که سلامت پوست حفظ شود و زیبایی و شادابی و صافی لازم را همراه داشته باشد، سه اصل باید رعایت شود: تمیز کردن، تقویت و تغذیه درست و مناسب برای پوست.

تمیز کردن

اولین اصل در مراقبت از پوست تمیز کردن آن است. وقتی برای رفتن به مهمانی آرایش می کنید، وقتی قصد دارید بخوابید، وقتی از محل کار بازمی گردید، وقتی چند ساعتی را در بیرون سپری کرده اید، وقتی فعالیتی داشته اید که باعث تعریق زیاد شما شده است، خلاصه وقتی احساس می کنید پوستتان بخوبی نفس نمی کشد، تمیز کردن پوست برای باز شدن منافذ آن و حفظ سلامتی پوستتان اهمیت زیادی پیدا می کند.

مراقبت از پوست
مراقبت از پوست

شست وشوی پوست با آب، ساده ترین راه پاکسازی پوست است. مواقعی که صورتتان عرق کرده، دسترسی به مواد پاک کننده ندارید، از فضای بیرون و آلودگی هوا به درون خانه یا فضای پاک تری وارد می شوید، شستن دست و صورت و در مواقعی که تعریق ناشی از گرما یا فعالیت با آلودگی زیاد هوا همراه بوده، استحمام و شست وشوی پوست کل بدن، مفید است. شست وشو و استحمام سبب پاکسازی سطح پوست از سلول های مرده هم می شود.

بسیاری از خانم ها و حتی برخی آقایان عادت دارند به پوست دست و صورت خود کرم بمالند. این راهی مفید برای حفظ لطافت پوست است؛ به ویژه برای محافظت از آن در شرایطی که در برابر آفتاب یا سرمای خشک پاییز و زمستان هستید.

با این حال، مالیدن کرم به پوست، علاوه بر مزیت، اگر به درستی نکات آن در نظر گرفته نشود مضراتی هم دارد؛ کرمی که بیش از نیم ساعت روی پوست مانده است سبب بسته شدن منافذ پوستی شده، آلودگی هایی چون غبار خاک و دوده را با قدرت بیشتری جذب می کند.

از این رو، وقتی کرم می زنید، آرام و ملایم و دایره وار پوست خود را ماساژ دهید و پس از گذشت ۲۰ تا نهایتا ۳۰ دقیقه با استفاده از تکه ای پنبه بهداشتی که کمی هم مرطوب شده باشد چربی کرم را پاک کنید. افزون بر این، هیچ گاه نباید با پوستی که روی آن کرم زده شده به رختخواب بروید و حتما پیش از آن پوست را از بقایای کرم پاک کنید.

مراقبت از پوست
مراقبت از پوست

تقویت

دومین اصل در مراقبت از پوست تقویت کردن آن است. تقویت پوست نیز ازجمله راهکارهای حفظ شادابی آن است. اگر قصد دارید روند پیری پوست و در نتیجه چین خوردن و چروک افتادن آن را به تاخیر بیندازید و مدت های بیشتری جوان تر از آنچه هستید به نظر برسید، روش های تقویتی را فراموش نکنید. ماسک ها، مرطوب کننده ها، کرم های ویتامینه، ماساژ دادن پوست و… از روش های تقویت و پیشگیری از افتادگی پوست به شمار می رود.

هم پاکسازی و هم تقویت پوست را علاوه بر محصولات تجاری موجود در بازار لوازم آرایشی، می توانید از طریق ساخت مخلوطی خانگی انجام دهید. به عنوان مثال، یکی از این مخلوط ها که سبب تقویت پوست و پاکسازی آن به طور همزمان، برای خلاصی از شر سلول های مرده سطح آن می شود، با ترکیب مساوی مقداری گل سرشوی، گرد چوب صندل و آرد نخودچی به دست می آید. اگر هر سه ماده را با مقدار بسیار کمی آب مخلوط کنید، خمیری به دست می آید که می توانید به مدت یک ربع تا ۲۰ دقیقه آن را به شکل ماسک روی پوست خود بگذارید و پس از گذشت این مدت پوست را بشویید.

بخور دادن به پوست هم علاوه بر پاک شدن پوست از شر ذرات آلوده، به باز شدن منافذ آن و تقویت خون رسانی به سلول ها کمک می کند. با جریان یافتن بهتر خون در زیر پوست طی روند تقویت آن به وسیله بخور دادن، تغذیه سلول ها از مواد معدنی و ویتامین های موجود در خون آسان تر می شود و عمر بیشتر سلول ها و کاهش روند پیری نتیجه دیگر آن خواهد بود.

یکی از طرق بخور دادن پوست این است که کمی بخور گیاهی از عطاری تهیه کنید و یک قاشق از آن را در یک لیتر آب از قبل جوشیده بریزید. پارچه یا حوله ای تمیز روی سرتان بیندازید و برای چند دقیقه پوستتان را زیر این محفظه تجمع بخار گیاهی، بخور دهید. سپس پوست خود را با آب ولرم نزدیک به خنک آبکشی کنید.

از ماسک جوانه گندم هم برای تقویت پوست می توانید بهره ببرید. مقداری جوانه گندم را آسیاب کنید، وقتی جوانه ها مقداری آسیاب شدند، کمی شیر به آن اضافه کنید و هم بزنید تا حالت خمیری نه خیلی رقیق و نه خیلی غلیظ پیدا کند. صورتتان را با آب گرم بشویید و بعد خمیر را روی پوست صورتتان بمالید. تا زمانی که خمیر مذکور خشک نشده، خیلی آرام و ملایم خمیر را روی پوستتان به حالت چرخشی حرکت دهید.

پیش از آن که ماده نسبتا خمیری روی پوستتان خشک شود از ماساژ دادن دست بکشید و اجازه دهید ماسک به مدت یک ربع روی پوست دست و صورتتان بماند. آن گاه دست و صورتتان را بشویید تا تکه های خشک شده پاک شود. همین کار را با ترکیب مقداری مساوی از عسل، شیر و آرد همراه با ماساژ دادن پس از ماسک گذاری می توانید انجام دهید. به طور کلی ماساژ دادن به شیوه حرکت دایره وار و بسیار نرم و ملایم سبب تقویت پوست می شود.

تغذیه 

مراقبت از پوست
مراقبت از پوست

سومین اصل در مراقبت از پوست  تغذیه آن است. آنهایی که به قدر کافی آب می نوشند، علاوه بر تامین نیاز بدن و حفظ سلامتی کلی آن، پوستی شاداب تر و قابل انعطاف تر نیز خواهند داشت. همچنین کسانی که ویتامین C بدنشان را با خوردن مواد غذایی و به ویژه میوه ها و سبزیجات دارای این ماده شمیایی به اندازه لازم تامین می کنند از سلامت پوست بهتری نسبت به دیگران برخوردارند، چراکه این ویتامین به کلاژن سازی کمک می کند.

انجیر، نخود، انار و به ویژه سبزیجات ی چون پیاز، ترب، کلم، کلم پیچ، تره، اسفناج و سیر هم به دلیل آن که به مواد غذایی خونساز معروفند یا مواد آنتی اکسیدانی همچون آمینواسید و ویتامین هایی مثل E، A و C در خود دارند، به طریق مستقیم و غیر مستقیم سبب گردش راحت تر خون یا غذارسانی بهتر به سلول های پوستی و در نتیجه حفظ سلامت و زیبایی پوست می شوند.

در میان مواد غذایی دیگر که برای سلامت و شادابی پوست زبانزد است، شیر به دلیل داشتن مقادیر مناسبی از ویتامین به خصوص ویتامین B2 و B12، همچنین کلسیم و ویتامین D، عامل تغذیه ای مفیدی به شمار می رود.

ماده های غذایی که حاوی اسیدهای چرب و امگا ۳ هستند هم پوست را در برابر تخریب و ایجاد زودهنگام چین و چروک و لکه های پوستی حفظ می کنند.

متخصصان پوستی تاکید دارند اگر می خواهید پوستی شاداب و زیبا داشته باشید توجه و عمل به آنچه گفته شد را مبنای تمیز کردن، تقویت و تغذیه قرار دهید تا خون رسانی ، کلاژن سازی و مراقبت بهداشتی سبب کاهش اکسیدشدگی سلول های پوستی شما شوند و بتوانید با مراقبت از پوست تان مدت بیشتری جوان و سرزنده و سالم بماند.

امتیا شما به ابن مطلب
[امتیاز کل: ۰ میانگین امتیاز ها: ۰]

پاسخ دهید