ویتامین‌ ها ی لازم برای سلامت ناخن

0
330
ویتامین‌ ها
ویتامین‌ ها

ناخنهای زیبا و سالم

اگر موادغذایی سالم بخورید و بهداشت را نیز رعایت کنید، ناخن‌ های سالم خواهید داشت و فراموش نکنید که سلامت ناخن‌ ها از نشانه‌های سلامت کلی بدن است. اگر روی ناخن‌ هایتان برآمدگی، فرورفتگی یا رنگ غیرطبیعی مشاهده کردید، لازم است که ترکیبات بیشتری از ویتامین‌ ها ی ضروری و مکمل‌ها را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید. با این حال ممکن است دلیل ناخن‌ های مشکل‌دار، یک مشکل جسمی جدی‌تر از کمبود ویتامین‌ ها و املاح باشد و به همین دلیل همیشه نباید ویتامین‌ ها را جایگزینی برای درمان‌های پزشکی دانست و توصیه می‌شود که حتما با پزشک خود در مورد هر گونه خطرات احتمالی در ارتباط با بروز مشکلاتی در ناخن‌ هایتان مشورت کنید.

سلامت مو ، ناخن‌ و پوست با نوع تغذیه ارتباط مستقیم دارد. بنابراین برای حفظ سلامت ناخن‌ ها از یک رژیم غذایی متعادل پیروی کنید که شامل استفاده از همه گروه‌های غذایی از جمله غلات ، میوه‌ ها ، سبزیجات ، پروتئین ، لبنیات و چربی‌های سالم می‌شود. اگر به رغم داشتن یک رژیم غذایی متعادل و سالم هنوز هم ناخن‌ هایتان مشکل دارند ممکن است سلامت ناخن‌ هایتان تحت تاثیر مشکلات و بیماری‌های دیگری همچون آسیب به عملکرد کبد، مشکلات تیروئیدی و یا کمبود آهن باشد.

ویتامین‌ ها ی ضروری برای حفظ سلامت و زیبایی ناخن‌ها

ویتامین‌ ها

ویتامین B

کمبود این ویتامین سبب نازک شدن و شکستگی ناخن‌ ها می شود و کمبود اسید فولیک نیز که از گروه ویتامین‌ ها ی B است می‌تواند سلامت ناخن‌ ها را تهدید کند.

بیوتین

بیوتین نیز در واقع از خانواده ویتامین‌ ها ی B و یک ویتامین محلول در آب است یعنی نمی‌توانید آن را در بدن ذخیره کنید. این ویتامین کراتین تولید می‌کند که برای رشد ناخن‌ ها لازم است.

 

ویتامین‌ ها

ویتامین A

ویتامین A برای سلامت ناخن‌ ها ، سلامت دندان‌ ها، قشر مخاطی و پوست ضروری است. کمبود این ویتامین که به علت ایجاد مشکلاتی در جذب پروتئین، رشد ناخن‌ ها را نیز کند می‌کند، ممکن است سبب خشکی و شکنندگی ناخن‌ ها یا بروز ناخنک شود. خوردن سبزیجات سبزرنگ یا میوه‌های زرد و نارنجی روشی طبیعی برای دریافت ویتامین A است.

 

 

کلسیم

کلسیم هم برای سلامت و رشد ناخن لازم است. زمانی که یک مکمل کلسیم را انتخاب می‌کنید، حتما مکملی را که حاوی منیزیم و ماده معدنی بورون است استفاده کنید. اگر ناخن‌ های سست، شکننده و خشکی دارید، اضافه کردن مقدار بیشتری کلسیم می‌تواند در رشد ناخن‌ ها موثر باشد. رژیم غذایی مناسب برای افزودن کلسیم ، استفاده از محصولات لبنی است که دارای میزان بالای کلسیم هستند.

 

ویتامین‌ ها

ویتامین C

این ویتامین را همه به عنوان ویتامین ی برای بالا بردن سطح ایمنی بدن و مبارزه با سرماخوردگی و آنفلوآنزا می‌شناسند، اما ویتامین C برای افزایش سلامت عمومی و استحکام بخشی به ناخن‌ های سست و بدشکل هم موثر است. کمبود ویتامین C ممکن است باعث نازک شدن و شکنندگی ناخن‌ ها و منجر به ناخنک ‌شود. همان طور که حتما می‌دانید مرکبات از غنی‌ترین منابع ویتامین C هستند. خوردن سبزیجات تازه و فلفل قرمز نیز برای دریافت این ویتامین توصیه می‌شود.

روی (زینک)

روی یا همان زینک از املاحی است که در درمان ریزش مو و سستی ناخن‌ ها موثر است. زینک به ترمیم بافت‌ها، التیام زخم‌ها و تولید هورمون‌ها کمک می‌کند. همچنین می‌توانید با مصرف لوبیا قرمز، مرغ، برنج و پنیر، زینک بیشتری را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

ویتامین‌ ها

ویتامین E

این ویتامین نه تنها خواص آنتی‌اکسیدانی بالایی دارد، بلکه به دلیل کمک به بهبود گردش خون در تقویت و رشد ناخن‌ ها موثر است.

 

امتیا شما به ابن مطلب
[امتیاز کل: ۰ میانگین امتیاز ها: ۰]

پاسخ دهید