نکات طراحی چهره در گریم

0
288
طراحی چهره
طراحی چهره

طراحی گریم و شخصیت سازی

با آشنایی به آناتومی چهره ، چهره شناسی، استفاده از تکنیک های سایه و روشن ، تصحیح، شناخت رنگ، با توجه به مسائل قیافه شناسی و شناخت رنگ های گریم، می توان چهره های شخصیتهای یک نمایشنامه را با دقت نکات زیر طراحی نمود.

۱- طراحی چهره با استفاده از شناخت: به منظور آگاهی کامل از نمایشنامه و سبک آن لازم است شخصاً نمایشنامه را با دقت بخوانید ، سپس برای آشنایی بیشتر به نحوه ارائه و اجرای نمایشنامه و چگونگی چهره های بازیگران از نظر فرم، خطوط میمیک آنها در تمرین ها حضور یابید، با آگاهی یافتن از متن و حضور در تمرین ها، به سبک نمایشنامه واقف خواهید شد. چه گریم در سبک های تئاتر تا حدودی با هم متفاوت است.

 

طراحی چهره۲- طراحی چهره با استفاده از نژاد: دومین مورد ، اطلاع یافتن از نژاد شخصیت ها ی نمایشنامه است . مسلم است که چهره ای از نژاد سفید با موهای طلایی ، با چهره ای از نژاد سیاه و یا چهره ای از نژاد زرد کاملاً متفاوت می باشد.

۳- سومین مورد ، طراحی چهره با استفاده از شناخت ملیت شخصیت ها است. با خواندن نمایشنامه ، آگاه خواهید شد که ماجرا در کدام کشور روی می دهد، واضح است که چهره ای از کشور عربی با چهره ای از کشور فرانسه و چهره ای از کشور اسکاندیناوی با چهره ای از کشور اسپانیا متفاوت است. البته باید دانست که گاه در یک کشور نیز چهره ها با یکدیگر متفاوت است، برای مثال : چهره ای از شمال شرقی ایران (ترکمن) با چهره ای از جنوب ایران (بندر بوشهر)کاملاً تفاوت دارد.در کشور های دیگر نیز همچنین مواردی به چشم می خورد.

 

طراحی چهره۴- چهارمین مورد ، طراحی چهره با استفاده از زمان است. زمان در گریم بسیار با اهمیت است ، زیرا طراحی چهره ها در دوره های مختلف با هم اختلاف دارد، در طی یک قرن نیز چهره ها با هم تفاوت پیدا می کنند.در این قسمت طراح گریم در مورد تاریخ چهره احتیاج به تحقیق دارد، می باید با بررسی طرح های لباس و دکور نمایشنامه در مورد رنگ چهره ، رنگ مو، مدل آنها و مدل ریش و سیبیل در قرن مورد نظر ، به تحقیق بپردازد.

۵- پنجمین مورد ، طراحی چهره با استفاده از مکان است. باید توجه داشت که نمایشنامه در چه فضایی روی می دهد.در مکانی بدون آفتاب، بسته و سرپوشیده، مانند کلیسا، زندان یا مکانی باز و آفتابی مانند یک مزرعه، یک جنگل و یا در مکانی تجملی و پر زرق و برق مانند کاخ های سلطنتی. باید توجه داشت که در مکان های ذکر شده، رنگ زمینه چهره ها کاملاً با هم متفاوت است.

۶- ششمین مورد، طراحی چهره با استفاده از شناخت موقعیت طبقاتی است. چهره افراد، از نظر موقعیت طبقاتی با یکدیگر فرق کلی دارد. چهره یک سرمایه دار با چهره یک کارگر، چهره ارباب با چهره یک کشاورز و چهره یک فرمانروا با چهره یک فرد عادی و غیره، کاملاً متفاوت است.

 

طراحی چهره۷- طراحی چهره با استفاده از سن و شخصیت درونی . سن و شخصیت های نمایشنامه را باید در نظرگرفت، و همچنین شخصیت اخلاقی، و درونی هر یک از آنها را، چه کلا هدف از گریم ارائه شخصیت مورد نظر بازیگر است و این باید به نحوی باشد که خصوصیات درونی شخصیتی را که بازیگر در نقش آن ظاهر می شود، به بهترین وجه نمایان سازد. چنانچه نمایش بخواهد از اصول و قاعده ای صحیح پیروی نماید، همزمان با شروع تمرینات نمایش، نخست طراح دکور بر مبنای سبک نمایشنامه و زمان، دکور را طراحی می نماید. صحنه ها را با فضا و رنگ های مختلف مشخص می کند. سپس طراح لباس و گاه نیز خود طراح دکور با در نظر گرفتن موارد فوق و رنگ های دکور، طرح های لباس را طراحی می نماید. طراحی گریم ، بر اساس سبک دکور، لباس، زمان و رنگ های بکار گرفته شده و بخصوص با آگاهی از رنگ نوری که بر صحنه های مختلف تابانده خواهد شد انجام می پذیرد و البته در تمام این موارد نظر و خواسته کارگردان (با تجربه و تحصیل کرده) نیز مطرح است.

امتیا شما به ابن مطلب
[امتیاز کل: ۰ میانگین امتیاز ها: ۰]

پاسخ دهید