علت ریزش مو و روش های جلوگیری از آن

0
253
ریزش مو
ریزش مو

مو های سرگردان، همه جا هستند. روی میز کارتان، روی بالش‌ها و در راه آب حمام! آنها آزار دهنده و خجالت آورند، و گاهی اوقات هم می‌توانند نشانه‌ی یک مشکل بزرگتر باشند. در اغلب اوقات، پیداکردن تارهای ریخته‌ی مو طبیعی است، اما چگونه می‌توان فهمید که ریزش مو ها غیر طبیعی است؟ ما با «لری شاپیرو» متخصص و جراح ترمیم مو در مورد ریزش مو صحبت کردیم.

 

شایع ترین علل ریزش مو چیست؟

ریزش مو

دکتر شاپیرو می‌گوید: ریزش مو می‌تواند به دلایل بسیاری اتفاق بیفتد. آسیب گرمایی ناشی از سشوار، اتوهای فرکننده و صاف کننده و همچنین رنگ کردن و اکستنشن مو ، منجر به شکنندگی مو ها می‌شوند. استرس و رژیم غذایی نیز عوامل مهمی‌هستند. اگر ویتامین و پروتئین کافی دریافت نکنید، فولیکول‌ های موی شما قوی و سالم نخواهند ماند. دلایل متابولیکی بسیاری نیز وجود دارد. اختلال تیروئید هم یکی از علل ریزش مو می‌باشد.

چه مقدار ریزش مو طبیعی است؟

دکتر شاپیرو می‌گوید: سر انسان بطور متوسط حدود ۱۰۰ هزار تا ۱۵۰ هزار تار مو دارد. ریزش ۳۰ تا ۵۰ تار مو در روز طبیعی است. اما اگر روزانه ۱۰۰ تا ۱۵۰، تار مو از دست می‌دهید باید به پزشک مراجعه کنید.

 

آیا انواع خاصی از موها بیشتر از بقیه می‌ریزند؟

ریزش مو

دکتر شاپیرو می‌گوید: احتمال ریختن مو های فر، بیشتر از مو های معمولی است. دلیلش آن است که اغلب اوقات، زنانی که مو فر دارند دوست دارند با ابزارهای حرارتی، موهایشان را صاف کنند، که این کار به فولیکول موهایشان آسیب می‌رساند. حرارت، رطوبت مورد نیاز مو را از بین می‌برد، و ساقه‌ مو را خشک، شکننده، و نازک می‌کند. زنانی که مو های بلندتری دارند، شاید فکر کنند که ریزش مو هایشان بیشتر است، زیرا راه آب حمام زودتر می‌گیرد. اما این به دلیل آن است که مو های بلندتری در آن گیر می‌کند، نه صرفا اینکه مو هایشان بیشتر می‌ریزد.

نشانه های فولیکول سالم چیست؟

دکتر شاپیرو می‌گوید: بافت مو ی شما نشان دهنده‌ی آن است که فولیکول‌ های شما سالم هستند یا نه. با استفاده از دو یا چند آینه، مو ی قسمت وسط پشت سرتان را بررسی کنید. روی سر هر کس، بطور طبیعی یک برآمدگی وجود دارد که به برآمدگی اکسیپیتال معروف است. شما باید در اینجا به دنبال تغییر بافت مو یتان بگردید. مو ی این قسمت، هرگز نباید تغییر کند. بنابراین اگر کیفیت این قسمت از موهایتان مانند بقیه‌ی موهایتان نیست، یا نازکتر است و درخشان نیست، فورا به متخصص مراجعه کنید. چون اگر مشکلی درموهایتان وجود داشته باشد ۴ تا ۶ ماه طول می‌کشد تا اثرات آن را ببینید.

یک راه دیگر برای کنترل مو ها این است که در ریشه‌ مو های ریخته شده، به دنبال حباب‌های عمودی باشید. این مسئله، نشانه‌ی آن است که تار مو ی شما عمر کامل خود را سپری کرده و بطور طبیعی ریخته است.

 

علاوه بر اجتناب از وسایل حرارتی، برای جلوگیری از ریزش مو چه کاری می‌توان انجام داد؟

ریزش مو

دکتر شاپیرو می‌گوید: تغییرات در عملکرد غده‌ی تیروئید، معمولا با ریزش مو در ارتباط است. او توصیه می‌کند از سویا استفاده نکنید، زیرا مشخص شده که سویا بر عملکرد تیروئید اکثر افراد، تاثیر منفی می‌گذارد. اما موثرترین راه برای سالم نگه داشتن مو ها و جلوگیری از ریزش مو ؟ مطمئن شوید که از رژیم غذایی‌تان، به اندازه‌ی کافی ویتامین‌ های B، آهن و پروتئین دریافت می‌کنید.

 

 

امتیا شما به ابن مطلب
[امتیاز کل: ۱ میانگین امتیاز ها: ۵]

پاسخ دهید