ضررهای سشوار کردن مو

2
703
سشوار کردن مو
سشوار کردن مو

سرمای هوا ضرورت سشوار کردن مو را بیشتر کرده اما سوال اینجاست که آیا استفاده مرتب از خشک‌کن‌های برقی که در زندگی امروز به یکی از ملزومات تبدیل شده، پوست و مو ی ما را دچار آسیب نمی‌کند؟

سشوار ی انتخاب کنید که دکمه تنظیم دما و وات داشته باشد تا بنا به نیازتان شدت دستگاه را کم یا زیاد کنید. برخی از انواع سشوار دارای حسگر هستند و وقتی مو داغ می‌شود، خود به خود خاموش می‌شوند. این نوع برای کسانی که مرتب مجبورند از سشوار استفاده کنند، انتخاب بهتری است و آسیب کمتری به مو می‌رساند. فروشندگان به افرادی که الکتریسیته ساکن در مو دارند استفاده از سشوارهای UV (فرابنفش) را توصیه می‌کنند اما در کل UV برای مو چندان مناسب نیست و حتی توصیه شده آقایان از محصولاتی که SPF دارد و اجازه نمی‌دهد نور خورشید به مو آسیب برساند، استفاده کنند.

برای کسانی که مو هایشان الکتریسیته ساکن دارد، به جای استفاده از سشوارهای UV (فرابنفش)، استفاده از سرم‌ها و اسپری‌های مخصوص ضد زبری مو توصیه می‌شود. کیفیت پایین سشوار یا انتخاب نادرست شدت و میزان حرارت سشوار ، حتی در دست گرفتن اشتباه سشوار می‌تواند باعث از بین رفتن مو هایی شود که سست و آسیب‌دیده هستند.

 

باد سرد سشوار هم مضر است

سشوار کردن مو

بسیاری از افراد فکر می‌کنند باد سرد سشوار مشکلی ایجاد نمی‌کند اما باد سرد سشوار هم باعث ایجاد الکتریسیته در مو می‌شود و عامل خشکی مو است. اگر شدت باد سشوار زیاد باشد، تفاوتی نمی‌کند که با باد سرد سشوار بکشید یا از دمای گرم سشوار استفاده کنید. به هر حال مو را شکننده می‌کند. در صورتی که از شدت پایین همراه با باد سرد استفاده کنید، میزان آسیب تا حدی کمتر است اما حتی در این شرایط نیز در اثر استفاده مکرر، مو‌ آسیب می‌بیند. شاید بهترین راه این است که حداقل برای خشک کردن روزانه مو‌ از سشوار استفاده نکنید و حوله‌های میکروفیبر که قدرت خشک‌کنندگی بالاتری دارند، به کار برید و هر از گاهی برای حالت دادن به مو از سشوار کردن مو استفاده کنید

 

سشوار کردن مو هم برای مو ضرر دارد، هم برای مغز

 

امواج الکترومغناطیسی که از ضعیف‌ترین سشوار‌ ها هم ساطع می‌شود، ۳۰۰ برابر امواجی است که از گوشی‌های تلفن همراه ارسال می‌شود پس سشوار غیر از ضرری که برای مو دارد، برای مغز هم می‌تواند مضر باشد. به همین دلیل مخصوصا برای کودکان برای خشک کردن مو تا جای ممکن از سشوار استفاده نکنید. کودکان مو های ضعیف و ظریفی دارند و چون میزان مراقبت آن‌ها از مو‌ هایشان به مراتب کمتر است، آسیب بیشتری می‌بیند و در برابر باد داغ سشوار سست‌تر است. سعی کنید ساعاتی از روز بچه‌ها را حمام ببرید که در خانه هستند. بعد نم مو‌ ها را با حوله بگیرید و اجازه دهید مو‌ ها در هوای آزاد خشک شوند. اگر برای بیرون رفتن عجله دارید، از حمام کردن کودک یا لااقل از شستن مو های او صرف‌نظر کنید.

 

توصیه های مهم

 

سشوار کردن مو
سشوار کردن مو

 

 

۱. قبل از استفاده از سشوار ابتدا مو‌ ها را با حوله خشک کنید.

 

 

 

 

 

سشوار کردن مو
سشوار کردن مو

 

۲. مجددا با‌‌ همان حوله نم مو را از ریشه به سمت پایین بگیرید و اجازه بدهید مو‌ ها چند دقیقه‌ای لای حوله پیچیده بماند تا رطوبت آن گرفته شود. هر چه مو هنگام خشک کردن با سشوار نم بیشتری داشته باشد، احتمال صدمه دیدن آن بیشتر است به همین دلیل قبل از کار با سشوار ، مو را تا جای ممکن خشک کنید.

 

 

 

۳. هرگز روی موی نمدار اتوی مو یا سشوار داغ نگیرید زیرا باعث صدمه دیدن آن می‌شود.

 

۴. بهتر است قبل از خشک شدن کامل مو ، سشوار کردن مو را متوقف کنید. نگذارید هنگام سشوار کردن مو ها کاملا خشک شود چون مو‌ها به مقداری رطوبت نیاز دارد.

 

۵. یکی از اشتباه‌ هایی که بسیاری از آرایشگران مرتکب آن می‌شوند، نزدیک بردن بیش از حد سشوار و چسباندن آن به مو برای حالت دادن بیشتر به آن است.

 

۶. سشوار باید ۱۲ تا ۳۰ سانتیمتر از مو فاصله داشته باشد و هر دسته مو بیش از چند ثانیه در معرض باد گرم قرار نگیرد و مرتب جای سشوار عوض شود.

 

سشوار کردن مو
سشوار کردن مو

 

۷. اگر مرتب از سشوار استفاده می‌کنید، ماسک مو را فراموش نکنید.

 

۸. برای پیشگیری از آسیب موهای آسیب ‌دیده ، تقویت مو لازم است.

 

 

 

 

سشوار کردن مو
سشوار کردن مو

۹. هر از گاهی نیز نوک مو‌ ها را کوتاه کنید تا زیبا‌تر به نظر برسند.

 

۱۰. هرگز پشت سشوار و پروانه خنک ‌کننده را به سمت مو نگیرید. با این کار ممکن است مو‌ ها وارد پروانه سشوار شود و نه تنها به دستگاه آسیب برسد و باعث سوختن موتور ‌شود بلکه مو‌ ها هم کنده شوند.

 

 

 

 

 

امتیا شما به ابن مطلب
[امتیاز کل: ۰ میانگین امتیاز ها: ۰]

2 نظرات

پاسخ دهید