دانستنی های مو

0
305
موهای سالم
موهای سالم

مو یکی از ضمائم پوست است که از دو قسمت تشکیل شده است. قسمتی از آن که دیده می شود، از سلولهای مرده به وجود آمده و قسمت دیگر، ریشه و پیاز مو نام دارد که سلولهای زنده و فعالی دارد . یک انسان بالغ در حدود ۱۰۰۰۰۰ تار مو بر روی سر دارد که هر تار مو بین دو تا ده سال عمر می کند و رشد آن به طور معمول  ۱۰ تا۱۲ سانتیمتر در سال است در اینجا برای شروع به مواردی درباره سلامت مو می پردازیم که ممکن است شما را در مورد سالم بودن مو سردرگم کند.

شوره سفید هیچ خطری برای سلامتی ندارد

شوره مسری نیست. بنابراین چطور ایجاد می شود؟ پزشکان مطمئن نیستند اما نظریه هایی در این مورد وجود دارد از جمله آن که ممکن است به علت رشد نوع خاصی قارچ ایجاد شده باشد. از جمله سایر عواملی که می توانند دخیل باشند می توان به پوست چرب، استرس، چاقی، سرما، خشکی هوا و اگزما یا پسوریازیس اشاره کرد. گرچه داشتن شوره سر خجالت آور و خارشی که ایجاد می کند ناراحت کننده است، هیچ ضرری برای موهای سالم ندارد و سلامت مو را تحدید نمی کند.

 

موهای سالم
موهای سالم

ریزش مو ی طبیعی بیش از آن چیزی است که فکر می کنید

کارشناسان برآورد کرده اند که در حالت طبیعی ممکن است روزانه ۱۰۰ تار مو و یا حتی بیشتر از سر ریزش کند. اما ریزش این تعداد مو نه نگران کننده است و نه حاکی از آن است که در حال تاس شدن هستید. در واقع حدود ۹۰% از ۱۰۰٫۰۰۰ فولیکول مو دائماً در حال تولید موی جدید هستند و ۱۰% باقی مانده در مرحله استراحت (تلوژن) به سر می برند و پس از دو تا سه ماه می ریزند. سپس توسط موهای جدید جایگزین می شوند و این چرخه همچنان ادامه می یابد.

 

 

 

موهای سالم
موهای سالم

سفیدی زودرس موها ژنتیکی است

سفیدشدن مو همیشیه به سن مربوط نیست. اگر کمتر از چهل سال سن دارید و موهایتان سفید شده، ممکن است به عوامل ژنتیکی مربوط باشد. گرچه ممکن است سفیدی مو از کم خونی، مشکلات تیروئیدی، کمبود ویتامین B12 و ویتیلیگو ناشی شده باشد، اما به طور کلی سفیدی مو حاکی از عدم سلامتی نیست.

 

 

 

موهای زیبا به تغذیه نیاز دارند

آیا امکان دارد رژیم غذایی به موهای سالم شما آسیب وارد کند؟ بله. موهای سالم شما برای سالم ماندن به پروتئین، امگا۳، اسیدهای چرب، ویتامین A و زینک نیاز دارد. رژیم های کم کالری معمولاً فاقد مقدار کافی مواد مغذی هستند بنابراین می توانند مانع رشد مو شوند. در صورتی که کمبود مواد مغذی شدید باشد، حتی امکان دارد فرد دچار ریزش موی شدید شود.

رژیمی برای سلامتی قلب و مو

درخشش موهای خود را با مصرف کافی ماهی سالمون و گردو که حاوی مقادیر زیاد اسیدهای چرب امگا۳ هستند و همچنین اسفناج و هویج که حاوی ویتامین A می باشند حفظ کنید. اینها همه مانند رژیم غذایی کم چرب، غلات سبوس دار و سبزیجات به حفظ سلامت پوست و مو ی سر شما کمک می کنند. بنابراین همان چیزهایی که برای سلامت مو ی شما مفید است، در حفظ سلامت قلبتان نیز سهیم اند.

 

 

امتیا شما به ابن مطلب
[امتیاز کل: ۰ میانگین امتیاز ها: ۰]

پاسخ دهید