تشخیص زمان انقضای محصولات آرایشی

0
463

«از کجا متوجه زمان انقضای محصولات آرایشی شویم؟» این سوالی است که خیلی از خریداران محصولات آرایشی و بهداشتی دارند. برچسب شبنم تا حدودی کمک کرده زمان تولید و انقضای محصولات و قاچاق بودن یا نبودن آن مشخص باشد اما هنوز هم خیلی از محصولات آرایشی و بهداشتی برچسب شبنم ندارند. گاهی نیز برچسب روی بسته بندی محصولات زده میشود و اگر جعبه را دور بیندازید و زمانی از مصرف ماده آرایشی بگذرد دیگر نمیتوانید متوجه زمان تولید یا زمان انقضای محصولات آرایشی شوید.

روی بسته بندی اصلی محصولات هیچ توضیحی در مورد زمان انقضای محصولات آرایشی داده نشده و تنها علامتی که بسیاری از افراد حتی متوجه آن هم نمیشوند، کاسه ای است که روی آن عددی قید شده و نشان می دهد بعد از باز کردن در محصول تا چند ماه بعد میتوانید محصول را همچنان استفاده کنید اما آیا واقعا به خاطر دارید کرم ضدآفتاب یا رژ لبتان را کی خریده بودید و چند ماه از زمان مصرف آن گذشته است؟در اینجا مدت زمانی که هر یک از محصولات را باید طی آن مدت مصرف کرد خواهیم گفت و از آنجا که به هر حال مشخص نیست چه فاصله زمانی بین تولید و باز شدن در محصول آرایشی بوده، به علائمی اشاره میکنیم که با توجه به آنها متوجه فساد یک محصول آرایشی میشوید.

طول عمر محصولات آرایشی تقریبا چقدر است ؟

زمان انقضای محصولات آرایشی
زمان انقضای محصولات آرایشی

– ژل دوش و شامپو: ۲ تا ۳ سال
لوسیون بدن: ۹ تا ۱۲ ماه
– کرم صورت: کاسه ای ۹ ماه، بطری های پمپی یا تیوپی ۱۲ ماه
لاک ناخن: ۱ تا ۲ سال
– ریمل مژه و ابرو: ۶ ماه
– پوشاننده سیاهی دور چشم: ۳ تا ۶ ماه
– کرم روز و شب: ۶ تا ۹ ماه
پاک کننده آرایش چشم ، صورت: ۶ تا ۹ ماه
اسکراب و لایه بردارها: ۶ تا ۹ ماه
ماسک مرطوب کننده ، پاک کننده: ۶ تا ۹ ماه
کرم ضدقرمزی: ۸ ماه
کرم پودر: ۱ سال
لوسیون بدن: ۱۲ ماه
رژگونه: ۲ تا ۳ سال
سایه چشم: ۲ تا ۳ سال
پنکک، پودر برنزه کننده: ۳-۲ سال
مداد چشم: ۲ سال
مداد ابرو: ۲ سال
– رژ و مداد لب: ۲ سال
– چسب مژه: ۲۵ ماه
– پرایمر زیرسازی: ۱سال
– کرم های لایه بردار: ۱سال
– کرم های برنز کننده: ۱سال
کانسیلر: ۱ سال

متخصصان در رابطه با کرمهای ضدآفتاب توصیه میکنند بعد از پایان فصل گرم سال، آن را دور بیندازید زیرا معمولا در زمستان افراد به ندرت از کرم ضدآفتاب استفاده میکنند و ترکیبات موثر کرم در پیشگیری از آسیب رسانی اشعه های ماورای بنفش خورشید به پوست تا سال بعد موثر باقی نمیمانند. پس کرم ضدآفتاب را باید سالانه تعویض کرد.

شیوه نگهداری از لوازم آرایش

زمان انقضای محصولات آرایشی
زمان انقضای محصولات آرایشی

مدت زمان های قیدشده در بالا حداکثر زمانی است که میتوانید از یک محصول آرایشی استفاده کنید، به شرطی که این محصول در شرایط مناسب نگهداری شده باشد اما لازم است تعریف درستی از شرایط مناسب داشته باشیم.برای این منظور باید به این نکات توجه داشته باشید:
محصولات آرایشی را باید در محیطی خشک و دور از رطوبت نگه دارید زیرا رطوبت احتمال رشد باکتریها را در محصول آرایشی افزایش میدهد.

بر این اساس حمام و توالت مکانهای مناسبی برای نگهداری محصولات آرایشی نیست.هنگام خرید بیشتر محصولات تیوپی و پمپی را انتخاب کنید. محصولات کاسه ای در مقایسه با انواع دیگر بیشتر در معرض آلودگی قرار دارند و طول مدت مصرفشان کاهش مییابد.بعد از مصرف محصولات در آنها را محکم ببندید. در غیر این صورت احتمال اکسیده شدن محصولات افزایش مییابد.قبل از مصرف کرمهای کاسهای حتما دستانتان را بشویید.پدهای آرایشی و فرچه و قلموهای آرایشیتان را هر از گاهی بشویید.هرگز محصولات آرایشی و ابزارهای آرایشتان را با کسی شریک نشوید.

 

زمان انقضای محصولات آرایشی
زمان انقضای محصولات آرایشی

از کجا بفهمیم لوازم آرایش فاسد شده اند یا سالم مانده اند ؟
شناخت نشانه های فساد در مورد برخی مواد آرایشی ضروری است اما در برخی دیگر حتی استفاده از محصول بعد از فرا رسیدن تاریخ انقضا هم مشکل ساز نمیشود. مثلا عطرها هر چند تاریخشان بگذرد برای سلامت مضر نخواهند بود.

رنگ عطری که فاسد شده و از زمان مصرف آن گذشته، معمولا تیره است و بوی اولیه خود را ندارد. در نتیجه فرد مصرف کننده خواه ناخواه آن را کنارمیگذارد اما بوی بیشتر محصولات آرایشی مثل رژ لب، کرم پودر و… معمولا پس از مدتی تغییر میکند و بوی روغن اشباع شده دارند.

محصولات پودری نیز خشک میشوند و بافتشان تغییر میکند. برخی محصولات به ویژه ریمل و خط چشم هم بوی نامطبوعی میگیرند یا خشک میشوند. در مورد محصولاتی که با چشم در ارتباط اند باید به محدوده زمان مصرف توجه زیادی داشت.

در عین حال شرایط نگهداری را رعایت کرد و محصول را دور از گرما و نور آفتاب نگه داشت زیرا این مواد با چشم در ارتباط هستند و به سادگی سبب عفونت میشوند. اگر بافت، رنگ و بوی محصول آرایشیتان تغییر کرده، بدون شک آن را دور بیندازید. در غیر این صورت باکتریهای موجود در این محصولات میتواند زمینه ساز بروز آکنه یا جوشهای چرکی و حساسیت باشد.کاسهای که روی آن عددی قید شده و نشان میدهد بعد از باز کردن در محصول تا چند ماه بعد میتوانید محصول را همچنان استفاده کنید.

امتیا شما به ابن مطلب
[امتیاز کل: ۰ میانگین امتیاز ها: ۰]

پاسخ دهید