بافت مو دردلاک چیست

2
867

دردلاک چیست؟ (dreadlock)

دردلاک موهای به هم چسپیده و پیچیده و گره خورده در یکدیگر است. دردلاک را امروزه بیشتر با جنبش رستفاری در دنیا می شناسند ولی بسیاری از اقوام و نژاد های مختلف در طول تاریخ از جمله مردم شمال و شرق آفریقا (ارومو ها در اتیوپی و ماسایی در کنیا) مذهبیان غرب آسیا،مردم هندو-اروپایی اروپا و جنوب آسیا،صوفیان و… قبل از رستا ها Dreadlock در بینشان رایج بود.

دردلاک
دردلاک

اولین نمونه های شناخته شده ی دردلاک به شمال آفریقا یعنی شاخ آفریقا و مصر باستان بر می گردد.نمونه های موهای به هم گره خورده و به اصطلاح لاک شده در مجسمه ها و آثار به جا مانده از آن دوران از جمله بقایای مومیایی هایی با مو های لاک شده و کلاه گیس های لاک شده کشف و ضبط گردیده است. محبوبیت و رواج دردلاک در زمان ها و فرهنگ ها و عقاید مختلف از مسائل بسیار جالب در مورد دردلاک می باشد.ماسایی ها اعتقاد داشتند Dreadlock حافظ جان آن ها بوده و آن ها را از خطر دور نگه می دارد. الهه هندی “شیوا” و پیروانش در کتاب های مقدس به نام “موهای در هم لاک شده” توصیف شده اند. یونانیان و گرایشات فکری و نژادی مختلف در زمان های گذشته من جمله صوفیان کلیسای تواهدوی اورتودوکس های اتیوپی، نازیرایت های یهودی، صوفی های قلندری ، سدهو های هندو، دراویش اسلام همگی مو هایشان را Dreadlock می کردند.

دلایل مختلفی در فرهنگ های مختلف برای دردلاک کردن وجود دارد که می توان به اعتقادات عمیق به مسائل مذهبی و روحانی تا مسائل سیاسی و مد و فشن می توان اشاره کرد.

 

دردلاک
دردلاک

چگونه دردلاک شکل می گیرد؟

بر اساس باورهای قدیمی دردلاک با کوتاه نکردن و نشستن و شانه نکردن مو ها شکل می گیرد که ثمره این کار وجود رشته موهای به هم پیچیده با اندازه و ضخامت متفاوت و بافت و همچنین انواع بیماری های پوستی سر می باشد.امروزه روش های مختلفی اعم از طبیعی و غیر طبیعی (استفاده از مواد شیمیایی) جهت دردلاک استفاده می شود که در این روش ها نه تنها نشستن مو ها منع می شود بلکه توصیه می شود که بعد از مدتی هفته ای حداقل ۲ بار پوست سر شسته شود. .روش های طبیعی دردلاک توسط ابزاری چون شانه و میل قلاب بافتی امکان پذیر است .استفاده از مواد شیمیایی نظیر موم نیز به علت دمای ذوب بالا و شسته نشدن با آب داغ و باقی ماندن در مو باعث آسیب دیدن موها می شود که برای از بین بردن موم باید از مواد دیگری استفاده کرد تا باعث انحلال این هیدروکربن در آب شود.روش های “سالن” و “آراسته” از رایج ترین روش های مرسوم و امروزی برای دردلاک می باشد.

امتیا شما به ابن مطلب
[امتیاز کل: ۱ میانگین امتیاز ها: ۵]

2 نظرات

پاسخ دهید